Start / Presse
Facebook Logo

Pressespiegel

"Hoşgörü ayıcıkları" İstanbul'a geliyor

İstanbul'da Beyoğlu'nda 20 Kasım ile 5 Ocak tarihleri arasında düzenlenecek “Hoşgörü Festivali”nde “Berlin Ayıları” heykelcikleri sergilenecek. “Berlin Beyoğlu'yla Buluşuyor” sloganıyla düzenlenecek festivalde, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 120 ülkenin sanatçısı tarafından yapılan 120 “United Buddy Bears” heykelciği İstanbul'da sergilenecek.


Berlin Ayıları” heykelcikleri daha önce Berlin'de ve Hong Kong'da sergilendi. Festivalin tanıtımı amacıyla bugün Berlin'de basın toplantısı yapıldı.

Buddy Bear Berlin temsilcisi Norbert Hoger, ayıların hoşgörüyü simgelediklerini belirterek, bu festivalin Beyoğlu'nda yapılmasının hoşgörü açısından çok önemli olduğunu, Türkiye'deki festivale Suriye'nin de katılacağını söyledi.

Festivalin organizatörlerinden Türkiye Turizm Ajansı Müdürü Vasfi Pakman da 45 gün sürecek festivalde serginin yanı sıra çeşitli etkinliklerin düzenleneceğini belirtti.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Demircan da İstanbul'un uluslararası bir kent olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: “Bu serginin bizim için iki anlamı var. Bunlar, AB sürecinde ülkelerin yakınlaşmasına zemin oluşturması ve bu serginin Almanya tarafından Türkiye'ye getirilmiş olması ve hoşgörüyü ifade etmiş olmasıdır. Beyoğlu için hoşgörü her zaman için ön plandadır. Çünkü tarihinde yabancıların gayri Müslimlerin güvenle yaşadığı bir yer olmuştur. 100 caminin olduğu yerde, 7 kilise ve sinagog bulunmaktadır. Bu nedenle de bu serginin bir farklı manası vardır.”

Basın toplantısına Türkiye'nin Berlin Başkonsolosu Aydın Durusoy, Charlottenburg Belediye Başkanı Monika Thieman, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Demircan, Berlin Eyalet meclisi milletvekili Özcan Mutlu ve Kültür ve Tanıtma Müşaviri yardımcısı Nazmi Bosna da katıldı.

(aa)

 
 

© 2020 Buddy Bär Berlin GmbH
Eine Initiative von Eva und Dr. Klaus Herlitz

Datenschutz
Impressum